Toliai

TOLIAI // Šiuo metu laida atostogauja. // asulija@gmail.com

Toliai – muzikinė laida apie elektroninę muziką iš tolimiausių šalių, paslaptingų ir nežinomų miestų bei užkampių. Iš vietų apie kurias negirdėjote arba nežinojote esant. Iš ten, kur muzikai skambėti negalima, kur jai skambėti pavojinga. Iš vietų, kurios yra tiesiog kitokios arba šiurpiai panašios. Kiekvieną sekmadienį trečią po pietų.

Toliai

***

LAIDŲ ARCHYVAS

2018.02.18 Po pertraukos į starto eterį grįžtame su pozityviomis ir geromis nuotaikomis. Mūsų laidoje Ditti ir jo gyvas pasirodymas šviežiai įrašytas elektroninės muzikos šventovėje – Berlyne. Paryžiuje kuriantis muzikantas vienas iš Curuba įrašų studijos įkūrėjų. Jo muzika pasižymi lėtais ir melodingais ritmais. Juose lengva pajusti Prancūzijos sostinės multikulturiškumą ir svajingą, mintis plukdinančią nuotaiką.

***

2018.02.04 Šį sekmadienį laidoje klausysimės atlikėjo iš Meksikos miesto – Jioni. Jo raminanti downtempo muzika, kuri skamba tarsi spalvingo filmo muzikinis takelis, nukels į pačias didžiausio Vakarų hemosferos miesto gelmes. Tiesa sakant Jioni išties dirba su filmų garso takeliais tad neveltui jo muzika tokia įvairiapusiška ir žadinanti vaizduotę. Jo specialiai įrašytame mikse pinasi vokalo, įvairūs instrumentalūs, ambiento garsai ir gausybė kitų muzikos elementų. Downtempo muzika užgimusi dešimtajame dešimtmetyje šiuo metu išgyvena atgimimo bangą ir Jioni sakosi, mėginantis prisidėti prie jos sklaidos savo gimtajame mieste. Kviečiame klausytis laidos jau šį sekmadienį 3 valandą.

***

2018.01.28 Šį sekmadienį laidoje klausysimės atlikėjo iš Meksikos miesto – Jioni. Jo raminanti downtempo muzika, kuri skamba tarsi spalvingo filmo muzikinis takelis, nukels į pačias didžiausio Vakarų hemosferos miesto gelmes. Tiesa sakant Jioni išties dirba su filmų garso takeliais tad neveltui jo muzika tokia įvairiapusiška ir žadinanti vaizduotę. Jo specialiai įrašytame mikse pinasi vokalo, įvairūs instrumentalūs, ambiento garsai ir gausybė kitų muzikos elementų. Downtempo muzika užgimusi dešimtajame dešimtmetyje šiuo metu išgyvena atgimimo bangą ir Jioni sakosi, mėginantis prisidėti prie jos sklaidos savo gimtajame mieste.

***

2018.01.21 Šį sekmadienį neįprastas mūsų laidos epizodas. Svečiuose paslaptingasis Smokable.  Jo specialiai įrašyto mikso negalime sutalpinti į tam tikro muzikos žanro rėmus – tai tikra arimųjų rytų muzikos kelionė. O šią vietą mūsų svečias pažįsta kuo puikiausiai. „Gimiau Sirijoje. Joje augau iki tam tikro amžiaus kuomet turėjau ją palikti. Daug keliavau dykumose, apgyvendintuose jos vietose. Iki šiol esu šių vietų magnetinio lauko orbitoje.“ Homsas, Ammamas, Kairas, Buchareštas Niujorkas – tai miestai, kuriuos su savo muzika sieja šios dienos mikso autorius. Neveltui ji tokia įvairi, lyriška ir įvairiapusė. Instrumentinė muzika, jazzo elementai bei artimųjų rytų folkloras Smokable muzikoje pinasi lengvai ir nenuspėjamai. Jo kūryboje atsiranda ir vadinamojo dykumos bliuzo elementų, ekspermentų ir žinoma elektronikos. Beje, jis taip pat ir šimtus tūkstančių gerbėjų turinčio „Sefr“ įrašų studijos įkūrėjas. Jie leidžia itin populiarią regione vietinio hip hopo muziką. „Meilė, skausmas ir satyra artimųjų rytų muzikoje mane žavi labiausiai.“ – sako Smokable, savo įkvėpimo ieškantis žmogaus pasamonėje ir mistiniame ryšyje su aplinka. Taigi valandos kelionė po kaip niekada tolimas ir nepasiekiamas Sirijos dykumas ir miestus. „Man patinka ką jūs sakote apie šias atgimstančias vietas,“ – sako laidos sveičias. „Žinote, mes prieš juos… Beje, Puiki pink Floydų daina.“

***

2018.01.14 Jau kurį laiką tikėjomės prisivilioti atlikėją iš Centrinės Amerikos ir galiausiai mums pasisekė. Naujame laidos epizode savo muzika dalinsis maištingasis Colossio tiesiai iš Meksikos – Monterėjaus. Jis sako: „Muzika pas mane atėjo prieš 10 metų, kai tapau vokalistu draugų grupėje, nuo tada niekada nesustojau.“ Dabar Colossio vienas iš daug žadančių, šiuo metu didžiulį pakilimą išgyvenančios, Meksikos elektroninės muzikos scenos atstovų. „Mano muzika tai protestas prieš kartelių kurstomą smurtą ir politikų korupciją,“ – sako jis. Išties, energingą, tamsią ir ritmišką muziką grojantis Colossio priverčia užsinorėti susiversti stiklą tekilos ir čiupus revolverį prasiblaškyti pavojingose Meksikos gatvėse.

***

2018.01.07 Pirmoje šių metų laidoje įdomus ir gilus Etien ir jo valandos kompozicija. Emocionalią, gyvybingą ir melodingą elektroininę muziką Samer’as Etienne’as Chami kuria Libano sostinėje Beirute. Mieste, kur susikerta net tik gausybė religinių, politinių ir idėjinių jėgų, bet ir gausybė muzikos srovių ir skambesių. Tą patvirtina ir Etienne’as. Pasak jo, Beiruto elektroninės muzikos scena klesti, ir nors muzikos pramonės čia beveik nėra, artima ir stipri vietinių atlikėjų bendruomenė padeda jai nuolatos augti. Čia vietiniai atlikėjai kaip niekur kitur turi šansą groti šalia pasaulinio lygio muzikantų, kurių čia groti atvyksta kiekvieną savaitę. Etienne’as, kuris su muzika žengia nuo pirmų savo dienų sako, miestas, kuriame jis auga kaip žmogus ir atlikėjas – chaotiška ir nuolat veiksmo sūkuryje esanti vieta. Šių elementu gausu ne tik jo muzikoje, bet ir užimtame gyvenime, todėl jis itin mėgaujasi ie džiaugiasi kiekviena proga išlieti save studijoje eksperimentuodamas su savo muzikos aparatūra. Tuo labai džiaugiamės ir mes bei ruošiame specialiai StartFm klausytojams skirtą ETYEN miksą. Ši sekmadienį 15:00.

***

2017.12.24 Naujausiame mūsų epizode Teelco. Tikra legenda iš Albanijos. Šalies apie kurią žinoma tiek nedaug. Kaip ir visur – čia žmonės taip pat myli ir mėgaujasi muzika. Ilga laiką buvusi viena uždariausių šalių Europoje – Albanija iki šiol legendomis, stereotipais ir mitais apaugusi šalis. Pasak Teelco, elektroninės muzikos čia reikia paieškoti, tačiau jos yra ir ji įvairi. Būtina nepamiršti, jog albanai didžiulę diasporą visame pasaulyje turinti tauta, tad nenuostabu, jog vietinę muzikos sceną veikia daug įvairiausių žanrų ir stilių. Prie to pridėjus išskirtinti albanų charakterį, balkanišką pasaulėžiūrą bei islamo tradicijas gauname kažką itin savotiško ir unikalaus. Visa tai kartu su Teelco trečią popiet,  sekmadienį per Startą

***

2017.12.17 Naujausiame mūsų epizode kviečiame klausytis Rym Charfi. Jos muzika, kurioje autorė miksuoja Tuniso folklore naudojamus instrumentus, alsuoja ritmingu gyvybingumu bei jausmingu melodingumu. „Savo kūryboje siekiu pažadinti jausmus, priversti žmogų atitrūkti nuo tikrovės “ – sako Rym. Ji – tikra Tuniso vykusius revoliucijos kitaip žinomos kaip Arabų Pavasaris vaikas. Būtent šioje šalyje, lygiai prieš 7 metus prasidėjusi kova dėl šalies demokratizacijos, išjudino visa regioną, palietė milijonus žmonių ir ikvėpė iki šiol trunkančius kruvinus konfliktus. Ir nors daugelyje šalių jie baigėsi tragiškai, Tunisas savo laisvės kovą laimėjo. Auganti elektroninės muzikos banga – vienas iš nuostabių to rezultatų. Tuniso pakrančių miestai, nusileidus ar tik kylant karštai saulei, jau kurį laiką vieta viliojanti ne tik pasaulinio lygio atlikėjus, bet ir daugybę žmonių ieškančių naujų patirčių bei muzikinės įvairovės. Ir visgi, tamsiaplaukė gražuolė už pulto vis dar šiokia tokia retenybė. Rym, sako jog grojančių merginų vis dar nėra daug, tačiau elektroninė muzikos kultūra tampa vis svaresnė šalies muzikinėje scenoje. Joje vis daugiau talentingų ir įdomių atlikėjų. Nėra abejonių, kad Rym viena iš jų todėl kviečiame nepraleisti galimybės pasiklausyti jos mikso. Sekmadienį kaip visada – trečia popiet.

***

2017.12.10 Sekmadienį klausysimės Nicolas Pera. Įdomaus ir išskirtinio stiliaus kūrėjo iš San Paulo. Talentingą jaunuolį muzika supa nuo pat vaikystės ir visada buvo svarbi jo gyvenimo dalis. Todėl metęs teisės studijas pastaruoju metu jis visa save sutelkė muzikai. Nicolo kuriami skambesiai išties įvairialypiai. Jose daug aplinkos garsų, vokalių melodijų, instrumentinės muzikos skambesių. Ji jausminga, gyva ir įtraukianti. Galbūt ne veltui. San Paulas, kur ir sukasi Nicolo gyvenimas – didžiausias Pietų Amerikos miestas. Tai kontrastų ir kultūrinės įvairovės vieta. Čia sugyvena daugybė įvairiausių tautinių mažumų, kad ir didžiausia pasaulyje, už Japonijos krantų esanti, šios šalies piliečių bendruomenė. Būdamas šalies ekonomikos variklis prismaigstytas dangoraižių šis miestas taip pat apsuptas milijonus glaudžiančių favelų rajonų. Nicolas sako, jog San Paulas kaip niekada gyvas ir kupinas muzikinės įvairovės. Čia žmonės myli muzika, o gatvėse skamba viskas nuo hip hopo iki techno. Išties, pastaruoju metu šiame mieste itin daug elektroninės muzikos festivalių, milžiniškas minias sutraukiančių pasaulinio lygio elektroninės muzikos dj‘jų pasirodymų ar tiesiog gatvėse vykstančių fiestų. Tai įdomi vieta, tad tikimės Nicolo muzika padės nors truputį pajusti šio Pietų Amerikos metropolio ritmą ir nuotaiką. Kaip visada sekmadienį, trečia valandą po pietų.

***

2017.12.03 Šią savaitę klausysime dueto iš Sirijos – Alepo. Nihado Alabsi ir Phillipo Zrifo žinomu Boshoco slapyvardžiu. Muzikantai vienas kitą atrado ne pačiomis lengviausiomis aplinkybėmis, tačiau abu vienijantis noras kurti muziką, kuri unikalų šalies muzikinį paveldą perkeltų į tarptautinę elektroninės muzikos visumą, privedė prie bendro projekto. Išties, jų grojama muzika, kurią drąsiai galima priskirti šokių muzikos žanrui, įdomiai ir sėkmingai jungia vakarietiškos ir rytietiškos elektroninės muzikos stilius. „Esminis jausmas, kurį siekiame perteikti savo muzika yra didingas ir natūralus jausmų highjusarabiškai žinomas kaip saltaneh.“ – sako Nihadas ir Phillipas. O tokio jausmo jų šalyje itin trūksta. Pilietinio karo beveik sunaikintame Alepe vietos muzikai neliko daug: „ Būtent karo pasėkmės mus privertė pajusti poreikį kurti muziką ir grožį, kai aplink liko vien blogis ir destrukcija.“ Jie sako, jog viename iš seniausių pasaulyje nuolatos gyvanamų miestų, elektroninė muzika tampa vis populiaresnė, o jos dėka čia vyksta išties gražūs dalykai. Tad juos išgirsti siūlome ir jums. Šį sekmadienį, trečią po pietų Start FM radijo bangomis.

***

2017.11.26 Sveiki, pristatome pirmą laidos Toliai transliaciją ir kviečiame klausytis talentingo ir įdomaus Txäi. Jo valandos mikse skambės išskirtiniai autoriaus „Casa Caos“ įrašų leidyklos kūriniai. Txäi muzika – tikra muzikinė kelionė, kurią geriausiai apibūdina vadinamasis „Story telling“ žanras. Rami, jausminga ir įtraukianti jo kūryba nukelia į Tolimą Pietų Amerikos džiunglių apsuptyje esantį kraštą, kur pirmykščio gentinio gyvenimo apraiškos vis dar egzistuoja visai greta šiuolaikinės Brazilijos, kuri per pastaruosius dešimtmečius išgyvena didžiausią ekonominį ir kultūrinį pakilimą, tačiau kartu patiria gausybę visuomenę skaldančių ir kankinančių socialinių bei moralinių iššūkių. Elektroninė muzika, kuri leis pailsėti, atsipalaiduoti ir patyrinėti Tolimą ir šiltą Uberabą.